<<novější články    články z roku 2009>>    články z roku 2008>>     články z roku 2007>>     ještě starší články>>

Žiju nesmírně kulturně

úterý, 24. 06. 2014 16:05 - Autor: Zack

Tedy aspoň posledních pár týdnů. Pochopitelně, že nejen já, ale i několik kamarádů. Někde – zejména mimo místa, odkud nebyla vidět Černá věž i sám, ale rozhodně jsem nelitoval. Takže už je skoro na čase, abych se přiznal, kdeže jsem to byl a co jsem tam viděl a slyšel.

 

 

celý článek

 

Dějepisné dílo Dr. Bedřicha Böhnela

středa, 26. 02. 2014 16:30 - Autor: Zack

Dal jsem sem poválečnou kroniku místního dějepravce Bedřicha Böhnela. Je to dílo záslužné, i když jsem byl trochu překvapen poměrně velkou částí obsahu. Očekával jsem nezaujaté dílo historika a co jsem našel? Tak trochu rudou propagandu. Ne snad, že by zde nebylo uvedeno dost podstatných událostí. To bych historikovi křivdil. Dokážu i pochopit, že bolševici nebyli intelektuálům příliš nakloněni a nebylo, zejména v 50. létech, radno je příliš dráždit. Ono je nebylo záhodno je dráždit vůbec. Oni ani dělničtí prezidenti nepatřili k intelektuální elitě a STB byla počertech nehodná instituce a snikým se moc nepárala. Popravovalo se častěji, než při čarodějnických procesech ve středověku a 20 let člověk mohl chytit i za nevinný žertík. 80. léta byla přeci jen trochu o něčem jiném. Přesto mám pocit, že šedesátiletý středoškolský profesor neměl zapotřebí psát rudé úvodníky o mezinárodní politické situaci. Vzhledem k jeho rozsáhlé literární práci a záliby v pátrání v letopisech a matrikách předpokládám, že byl dostatečně inteligentní na to, aby nechal bolševikovi, co je bolševikovo (což ovšem není a nebylo zhola nic víc, než kecy, kecy, kecy a hony na své čarodějnice, zvláště když měly IQ vyšší než celý ÚV - prekérní toť situace) a historii, co jí náleží.

celý článek

KRONIKY HLINCOVÉ HORY

čtvrtek, 13. 02. 2014 16:23  - Autor: Umba

Postupně bychom chtěli na těchto stránkách publikovat poměrně neznámou kroniku Dr. Bedřicha Böhnela z let 1945 - 1957 a současnou kroniku, která je zatím ve stádiu zrodu a to velmi postupně, protože ji teprve začínám dávat chronologicky dohromady podle zápisů Karle Sonnbergera. Vzhledem k okolnostem, že do první části spisů Bedřicha Böhnela jsem investoval na tu dobu poměrně nemalé peníza a nikdo mi ani nepoděkoval, budu vše, co seženu a dám dohromady, publikovat pouze tady. Historie Hlincovky chtiví čtenáři se mají opravdu na co těšit. Aspoň doufám :-)

 

JAK SE TI TO STALO?

neděle, 02. 02. 2014 07:59  - Autor: Zack

Roch 50S touto blbou otázkou jsem předával klukovi Rochatů, též Rochovi, Rohovi, Mourovi, Vencovi... a kdo ví jak ještě mu říkali a říkají, dárek k padesátinám - jak jinak bourbon Kentucky whiskey. Roch jen rozhodil ruce: "To víš..." Roch je jak známo westman, pistolník, jehož Smith and Wessony jsou zavěšeny proklatě nízko, který dobil starý kontinent s westernovou pistolí v ruce a myslím, že by věhlasní pistolníci, jako byli Whyatt Earp, Billy the Kid, Jesse James a zejména Wild Bill Hickok, nebo Calamity Jane, která nastřílela obsah svých Coltů do tečky nad i u slova Sheriff na Sheriff Office, se necitili jisti v kramflecích, kdyby na svém věrném koni s Winchester gun u sedla, dorazil na bájný Divoký západ.

celý článek

ŽELEZNÁ ŠORNA KOLEDOVALA

sobota, 07. 12. 2013 12:48 - Autor: Zack

Nejslavnější (aspoň na našem dvorku) hard and heavy kolednická skupina Železná šorna vystoupila na tradičním srocení důchodců 6. 12. 2013 v místním pohostinství. Své kolednické představení zahrála akusticky, zato tvrdě a rychle. Po dalších akustických kreacích a politické debatě, při které na Kalouskovi a Klausovi nezůstala nit suchá, což ostatně postupem času následně postihlo celé politické spektrum a cikány, došlo na nezastavitelný pivopád a orkán Jägermeister. Budiž kapele peřina lehká.

 

RODRIEGO ESTAVESZ - šumavský bard

pátek, 06. 12. 2013 15:08 - Autor: Zack

Rodriego EstavezJako by se něco vrátilo. Něco, co bylo v 60. a do poloviny 70. let naprosto běžné, že vznikaly kapely jako houby po dešti a to všude. Dávno je pryč temný stín druhé poloviny 70. let a léta 80., kdy přehrávkové komise a všemožně rozmístnění „kulturní“ pracovníci dusily amatérskou, zejména rockovou, muziku, často zatraceně víc, než důsledně.

Klasickým případem dnešního rozmachu (v některých případech zatím) amatérských kapel je i Horní Planá.  Kde funguje podle bandzone.cz sedm převážně rockových uskupení. Pardon šest. U kapely The Slatkej Citron je noticka R.I.P. Jedním z místních kumštýřů, tentokrát na poli folk-rocku, je písničkář Rodriego Estavesz, rodným jménem Vojtěch Ščevík.

celý článek

 

KULTURNÍ AKCE 2013

pátek, 29. 03. 2013 16:26 - Autor: Zack

Deep PurpleJá začnu tím lepším a skončím, pánbůh ví, také něčím dobrým. Začnu tedy s tím, že k dnešnímu dni jediné, co je jisté je, že máme lístky na Párply do Slavkova. Do Slavkova proto, že jsem dostal lupen k Ježíšku a tak jsem nemeškal, ukecal své (některé stále ještě) drahé kamarády a zakoupil na internetu další čtyři.

Na Ameriku v rámci undergroundové poutě lze snadno zajít na koncert Jiříkova vidění a Bratrů Karamazových, kteří se mi vloni docela líbili.

celý článek


Galantinovýní večer

čtvrtek, 28. 03. 2013 19:54 - Autor: Zack

Galantina01Kdeže loňské žranice jsou… Od sporu Mlíka s ženskými o tom, kdo dělá lepší koblihy, přes asi nejslavnější revoluční karbanátkovou žranici „Kupředu, zpátky ni zub,“ až po letošní galantinu… Kdo by neznal hlášku: „…galantinu z krůty děláme stejně, jako galantinu z kachny, ale pozor, změna, z krůty…“ Jenže od toho, jak znám hlášky Šimka a Grossmanna k přípravě skutečné galantiny je cesta asi taková, jako od „Bylo, nebylo…“ k zabití dvanáctihlavé saně.

A tak se kuchařinky a kuchařínci vrhli do sbírek recepisů po babičkách a pratetách, ti méně trpěliví napadli rovnou internet.

celý článek


 

Protivínský Platánek, ten klouže...

sobota, 01. 09. 2012 15:03 - Autor: Zack

Kapela Strahov v akciŘeknu vám vtipný vtip:

"Víte, jakej je rozdíl mezi Pink Floyd a Strahovem?

...???...

Žádnej, protože oběma na závěr koncertu prší!"

Cože? Blbý? To snad ne! Jsem tak neuvěřitelně vtipný chlapík. Dobře. Řeknu vám jiný"

"Víte jakej je rozdíl mezi vránou?

...???...

Že má každou nohu stejnou. Hlavně tu pravou!"

Ještě blbější? Já jsem se bavil výborně, ba až královsky, že jo, Romane... Tak do třetice:

"Víte jakej je rozdíl mezi učitelkou a žumpou?

...???...

Žádnej. Každá je buď nasraná, nebo vyčerpaná."

celý článek


ROCKOVÁ PUMPA NEZAHYNULA

neděle, 24. 06. 2012 15:03 - Autor: Zack

První diváciPůvodně jsem ten článek nazval "Čkyně neumřela...", pak na to chvíli koukám a začalo mi docházet, že to je kapku obrovský nesmysl. Obec může vymřít, zaniknout, může být srovnána se zemí, ale to se nestalo. Nakonec kde by pak stavěl vlak ze Strakonic do Vimperku? Rocková pumpa - to je něco jiného. Její svíce života před rokem sotva blikala, ale přece jenom se znovu rozhořela. Letos sice ne se zahraniční superstar, ale přece - jako revivalový fesťáček tuzemských rumů kapel: Judas Priest, Deep Purple a Ozzy Osbourne (and his paranoid melodyboys - to je poznámka zralá na zdravou sebekritiku...). Akce se ani neodehrávala tradičně u benzínky, nýbrž v areálu velkostatku zámečku ve Lčovicích. Nebyla to špatná volba, i když se na areálu těžce podepsalo čtyřicetileté budování lepších zítřků v čele s IQ nabitou revoluční marxisticko - leninskou stranou.

celý článek


 

NEZAPOMENU...

sobota, 03. 12. 2011 08:49 - Autor: Zack

Co k tomu dodat...? Ty konce nebývají veselé.

celý článek

 

 

 

 


OPEN AIR VE ČKYNI NAPOSLED?

úterý, 21. 06. 2011 09:33 - Autor: Zack

Otázka v nadpisu se bohužel jeví jako oprávněná. Nemáme ji z žádné pověstné druhé ruky, natož "jedna pani povídala," nýbrž od samotného kulturního dobrodějě a vrchního pořadatele Ivana B.A.D. Lidí přišlo málo a bůh suď, bylo-li to počasím, nebo výběrem hlavní hvězdy večera. V každém případě se tak vyjádřil Ivan po skončení koncertu našemu paparazimu.

celý článek

 

 

 


MOJE JARO 2011

úterý, 03. 05. 2011 09:06 - Autor: Umba

Jako každoročně přišlo jaro a jako každoročně vedl o velikonoční neděli můj první jarní výlet na mojí zamilovanou Olšinu. Byl to první výlet po po čertech dlouhé době způsobené následky mé choroby, které mi jakoukoliv fyzickou námahu zapovídaly.Počasí už několik dní před Velikonocemi bylo nádherné a mělo vytrvat i přes svátky, což se také, k velké radosti mé i, samozřejmě, všeho obyvatelstva, dychtivého zážitků v jarní přírodě, svátečního hodokvasu, či sado masochistických zábav lidu, splnilo.

celý článek

 

 


UNDERGROUNDOVÁ POUŤ 2011

úterý, 03. 05. 2011 13:35 - Autor: Zack

V sobotu 23. dubna se konala v legendárním hostinci Na Americe (jak jinak) 2. undergroundová pouť (jak jinak) a na ní po loňských Plastic People of the Universe vystoupily další undergroundové legendy (jak jinak): DG 307 a Umělá hmota. Na to jsme vyrazit museli. Jednak proto, že jsme byli zvědaví, pak málo co bývá blíž a také vloni se nám Na Americe líbilo. Kromě mě a Ječmena, tradičních ozdob mnoha kulturních akcí od Aše po Zaliny, naturalizovaný perštátský jelen Bohouš Pučejdlů, jenž koupil lístky, Vlasta, rodina Čapků a kališťský pistolník Roch s potomkem.

celý článek

 

 


Jiří Schelinger - nedožitých 60

čtvrtek, 30. 03. 2011 16:13 - Autor: Zack

Nejen sháněním psů po okolních polesích, což jsem teď chvíli provozoval - tedy ne snad, že by vzal dráhu zástupce šéfredaktora, to už je důstojný stařík, ale Ruby - nýbrž i kulturou živ je člověk. To si samopéro uvědomujeme víc, než hodně a tak po upozornění Jirky Dvořáka na vzpomínkovou akci na nedožité šedesátiny Jiřího Schelingera v Malenicích u Volyně, jsme napřeli zrak opět na Šumavu. Samozřejmě důležitá skutečnost byla, že tam též účinkovala kapela Strahov, která tak příjemně překvapila na loňské Rockové pumpě (kde se mimochodem letos 18. června koná koncert metalové královny Doro Pesch). Kromě výše zmíněného Strahova tam hrál bratr Jiřího Schelingera Milan s Bandem a na závěr se konala rockotéka Ivana BAD Müllera. Nelenil a vyrazili v kvartetu Ječmen, Mlíko, Píst a já v sobotu 26. března do šumavských hvozdů. Původně jsme to ale takhle doslova neplánovali.

celý článek


SALVY POČESTNÉ NECHŤ BURÁCÍ

pátek, 11. 03. 2011 8:37 - Autor: Umba

Zástupce Wimpy, jednička investgativní žurnalistiky dnes slaví své třinácté narozeniny a v jeho případě to rozhodně neznamená, že by se začínal rvát s pubertou. Naopak, tu má již dobrých čtrnáct dní za sebou. Jen pro ilustraci: Je to asi totéž, jako by se třeba redakční poskok dožil kupříkladu devadesáti jedna let. To, jak uznáte, při jeho vzdělání a ještě nedávné životosprávě, nepřipadá téměř v úvahu.

celý článek

 

 

 


ROCKOVÁ PUMPA VE ZNAMENÍ SMOKIE

sobota, 28. 08. 2010 13:35 - Autor: Zack

Po notně dlouhé době, ale přece, usedám do své polorozpadlé pracovní židle na kolečkách, abych zavzpomínal na letošní "Rockovou pumpu" ve Čkyni. 12. června, jak je již touto dobou v podstatě tradicí, ujížděli jsme Ječmenovým Šemíkem na Šumavskou "pláň," snad se tak parkoviště vysoko nad Volyňkou, dá nazvat. Opět na něm strmělo obří pódium, připravené pro trojici rockových kapel. Strahov, Turbo a hlavní hvězdu večera britské Smokie. Tentokrát se nechal našimi chvalozpěvy na minulé ročníky zlákat i Píst, který jinak rozhodně nepopřeje sluchu hudbě měkké a pomalé.

celý článek

 

 


KONCERT DOKONČENÝ PO 36 LETECH

neděle, 27.06.2010 10:21 - Autor: Umba

Když jsem se to od Bohuše Pučejdlů dozvěděl, nebylo pochyb, že u této akce nechci a nebudu chybět. Okamžitě jsem zalarmoval všechny kteří zalarmovat šlo.Samozřejmě i Ječmena, který se tehdy parádně proběhl do Budějc. Obětavá hostinská Marcelka projevila jistou obavu, že dlouho nepoužívaný sál sál, nebo lépeřečeno sál sloužící jako skladiště, je v příliš strašném stavu, než aby bylo možno v něm koncert uskutečnit, ale pořadatelům se prostory jevily přesně v intencích undergroundu - omlácená omítka, ptačí hnízda, rákosí trčící ze stropu, chybějící parkety... No ale, řekněte sami Plastici na Americe - dá se tomu odolat?

celý článek

 


ZIMNÍ SPORTY A PITNÝ REŽIM

sobota, 20. 02. 2010 11:26 - Autor: Wimpy

Věčná škoda, že Hlincohorské noviny nevyšly o týden dřív, ještě před zájezdem lyžařů na Zadov. Byl tam totiž otištěn klíčový článek "Jak se správně vybavit na běžky" od Heleny Fišerové.Ne, že by se snad naše redakce snad hodlala vrhnout na sněžné pláně a ve stylu Lukáše Bauera brázdit běžkařské tratě. My to děláme spíš ve stylu Pavla Bauera.

 

celý článek

 

 


 

<<novější články    články z roku 2009>>    články z roku 2008>>     články z roku 2007>>     ještě starší články>>

home