MOJE JARO 2011

úterý, 03. 05. 2011 09:06 - Autor: Umba

Jako každoročně přišlo jaro a jako každoročně vedl o velikonoční neděli můj první jarní výlet na mojí zamilovanou Olšinu. Byl to první výlet po po čertech dlouhé době způsobené následky mé choroby, které mi jakoukoliv fyzickou námahu zapovídaly.Počasí už několik dní před Velikonocemi bylo nádherné a mělo vytrvat i přes svátky, což se také, k velké radosti mé i, samozřejmě, všeho obyvatelstva, dychtivého zážitků v jarní přírodě, svátečního hodokvasu, či sado masochistických zábav lidu, splnilo.

K mému překvapení, více než valnému, zrušily dráhy, a "že jsem se s nima něco do Kájova najezdil," můj oblíbený ranní vlak v půl šesté, takže jsem byl nucen využít spoj v 8.07. Vzhledem k mému předchozímu pobytu na undergroundové pouti až do téměř půlnoci, se to ve výsledném efektu možná dost hodilo, protože jsem se nakonec též docela vyspal. Vzhledem k velmi příznivému počasí byl motorák Regionova natřískaný Kleťaři a hltání kilometrů chtivých cyklistů. Děkoval jsem svému zvyku, mými některými kamarády občas proklínaném, být na nádraží ne včas, ale nejméně půlhodinu před včas. Mohl jsem si tak sednout kam jsem chtěl.

Nechal jsem se dovézt do Polné na Šumavě, abych co nejvíce snížil náročnost výletu a vyhnul se pochodu v terénu. Hned na nádraží jsem se stal terčem pozornosti nějaké obézní ženštiny svými trekkovými hůlkami v pinglíku. Sotva jsem ji minul, hlásila ostatní neméně podivné a odpudlivé společnosti: "Já myslela, že jede na ryby..." Nevím, jak na takovou blbost přišla, když kolem Polné není po rybářském revíru ani památky a u všech ostatních, o kterých vím. mají na břehu zastávku "Volarské strely."

Ostatně na Olšině upravili pobřeží pro rybáře, rekrutující se převážně, jak jsem slyšel, z řad aktivního i penzionovaného gumáctva, aby snad (nebesa!) se nedostali do kontaktu s vodou, či snad dokonce s rybami (ó hrůzy pekelné!). Pozitivní na tom je pouze skutečnost, že zmizelo na pobřeží křoví, obrůstající rybník, jak jsem už psal ve svých ekoteroristických vzpomínkách.

Historická památka - bašta na konci (začátku) hráze byla opět zavřená. To by asi nebylo nic divného v tuto roční dobu. Problémem spíš bude si konečně zapamatovat, kdy otevřená je. Holt tam musím v létě znovu. Tedy ne, že by mi to snad vadilo. Ba naopak.

V Hodňově jsem si nemohl nepřipomenout zážitky z naší tzv. letní aktivity na senách. O týden později jsem se na setkání se spolužáky z gymnázia přišly události z této opravdu povedené akcičky na přetřes. Po dlouhé době se dostavili Jovan a Víťa, tradičně už pravidelní návštěvníci našich srazů Tonda a Mirka. Bob mě naprosto vyvedl z míry svými telefonáty, nakonec se ukázalo, že je asi v Brně. Bohužel už se nikdy nedostaví Čajík. Byl jsem vyveden ze svých několika dlouho tradovaných omylů. Například víno Pálavské ohnivé bylo ve skutečnosti Pavlovické ohnivé (od té doby řečeném šavlovické ohnivé). Co víc! Kopáč mi do huby nezarazil Franta Bauer, jak jsem si od roku 1974, ale po 37 letech se přihlásil Víťa. Pak věř své dokonalé paměti, i když u mě to zas tak překvapovat nemusí. Já byl hlavně překvapen tenkrát. Nějak se mi též nepodařilo vyjasnit ani na místě, ani na srazu, kde jsme to chtěli jednou navštívit svatbu a málem dostali přes dršku.

O velikonočním ponďělku jsem se zúčastnil byť jen jako šofér pomlázky. Většinou vypláceli koledníci a děvčata darovala vajíčka a kořaličku. Jen u Staňků na Vyhlídkách to probíhalo poněkud opačně. Sotva se Kuba dotkl Terezky pomlázkou, ta mu střelila takovou, že druhou chytil o zeď, prý to byl jen reflex (Míro, na ty reflexy bych si dal Bacha). Co jí za to Kubánec dal, suď bůh... Došlo též k jednomu omylu, kdy si kdosi v Lišově spletl baráky a místo u Písta zazvonil u sousedky. Vymlátili z ní tedy taky koledu. Na Kodetce, ve Hvozdci, Vlkovicích a ve Zvíkově to vesměs proběhlo jak bývá každoročně zvykem.

Závěr pomlázky se měl odehrát u Bohoušů. Vzhledem k Bohoušově indispozici došlo toliko na pomlázku, vajíčka a štamperličku. Bohoušem ohlašovaná půllitrová štamprle se nekonala a tak se koledníkům podařilo koledu přežít určitě v lepším stavu než loni.

 

Související odkazy:     video: VELIKONOČNÍ POMLÁZKA

                                            galerie: VELIKONOČNÍ POMLÁZKA 2011

                                   galerie: VÝLET NA OLŠINU 2011

Zpět na Hlincovské rozhledy

home