Jiří Schelinger - nedožitých 60

čtvrtek, 30. 03. 2011 16:13 - Autor: Zack

Nejen sháněním psů po okolních polesích, což jsem teď chvíli provozoval - tedy ne snad, že by vzal dráhu zástupce šéfredaktora, to už je důstojný stařík, ale Ruby - nýbrž i kulturou živ je člověk. To si samopéro uvědomujeme víc, než hodně a tak po upozornění Jirky Dvořáka na vzpomínkovou akci na nedožité šedesátiny Jiřího Schelingera v Malenicích u Volyně, jsme napřeli zrak opět na Šumavu. Samozřejmě důležitá skutečnost byla, že tam též účinkovala kapela Strahov, která tak příjemně překvapila na loňské Rockové pumpě (kde se mimochodem letos 18. června koná koncert metalové královny Doro Pesch). Kromě výše zmíněného Strahova tam hrál bratr Jiřího Schelingera Milan s Bandem a na závěr se konala rockotéka Ivana BAD Müllera. Nelenil a vyrazili v kvartetu Ječmen, Mlíko, Píst a já v sobotu 26. března do šumavských hvozdů. Původně jsme to ale takhle doslova neplánovali.

Když jedete někam, kde jste ještě autem nebyli, zejména víte-li (pro sichr) kde to je, použijete co? Použijete svoji novou navigaci, aby cesta byla snazší a plynulou jízdu nenarušily žádné nepředvídatelné okolnosti. Technika 21. století vás zbaví všech zbytečných starostí a vy se můžete v naprosté pohodičce těšit na kulturní zážitky, až se vám budou dělat mžitky. Co si ale myslet o technice 21. století, když vjedete do pustého zemědělského areálu, kde cesta končí, nebo na kraji lesa na lesní cestě nuceni se otočit na čerstvě urovnaném, měkkém trávníku a zanechat tam koleje zvící Grand kaňonu? Zlatý mapy!!! Zasr*** navigace, zasr*** GPS, zasr*** Američani a Rusáci. Zasr*** všechny družice i Apollo, Sputnik a Lajka.

Pak ještě objedete Malenice kolem dokola, tentokrát navigováni kamarády a již parkujete před místním kulturákem. Orazítkováni vstoupíte do zatím ještě poloprázdného sálu a u piva se začnete těšit. Hop hej hop.

Už osazenstvo sálu napovídalo, že se bude hlavně vzpomínat na doby, kdy Jiří Schelinger ještě žil. Když pak už spustil Milan Schelinger band většinu hitů Jiřího, člověk najednou nevěděl, nespletl-li si náhodou dveře a nevstoupil do stroje času. Dlužno totiž podotknout, že Milan má téměř ne-li úplně stejný hlas, takže když jste zavřeli oči, byl Jiří Schelinger s vámi. Vzpomínkový koncert nemohl a také neskončil jinak, než písní "Holubí dům."

O přestávce pokřtili Jirka Dvořák, Ivan Müller a samozřejmě Milan Schelinger vzpomínkové trojCD Jiřího Schelingera, které se pak prodávalo, stejně jako pamětní tričko. Pokud má kdokoliv zájem a pojede přes slavnou Rockovou pumpu ve Čkyni, tak tam jak 3CD, tak tričko prodávají, stejně jako lupeny na Doro s Citronem. (Teda to je spojení… To navozuje cokoliv, jenom ne sladké.)

O pauze si Píst stihl domluvit s Ivanem Müllerem případnou fotografii s jeho metalovou láskou Doro Pesch a obdivovat bicí soupravu bubeníka Strahova Marcela Vacínka.

Strahov rozhodně nezklamal a megahitem "All right now" nás dokonce dostal na parket, který jsme opustili jen při ploužácích a to jen proto, že nebylo s kým se ploužit. Popravdě řečeno, někteří z nás nebyli k vyrvání ani na cestu k domovu. Strahov tam sázel jednu pecku za druhou, skoro jako já při dýze (když je), takže i bez alkoholu jsem se docela rozšoupnul.

To je také tím, že zatímco tady kolem Hlincovky a Budějc se pořádají jenom po***** diskotéky pro spolek přátel žehu Michala Davida a Chinaski, kdežto na Šumavě stále ještě žije a frčí živá muzika a to živá po všech stránkách.

Související odkazy: Vzpomínka na Jiřího Schelingera, Malenice 23. 4. 2011

Zpět na Hlincovské rozhledy

home