Galantinovýní večer

čtvrtek, 28. 03. 2013 19:54 - Autor: Zack

Galantina01Kdeže loňské žranice jsou… Od sporu Mlíka s ženskými o tom, kdo dělá lepší koblihy, přes asi nejslavnější revoluční karbanátkovou žranici „Kupředu, zpátky ni zub,“ až po letošní galantinu… Kdo by neznal hlášku: „…galantinu z krůty děláme stejně, jako galantinu z kachny, ale pozor, změna, z krůty…“ Jenže od toho, jak znám hlášky Šimka a Grossmanna k přípravě skutečné galantiny je cesta asi taková, jako od „Bylo, nebylo…“ k zabití dvanáctihlavé saně.

A tak se kuchařinky a kuchařínci vrhli do sbírek recepisů po babičkách a pratetách, ti méně trpěliví napadli rovnou internet.galantina02

Podrobné výsledky jsou v „Rudolfovských rozhledech listech,“ a tak se uchýlím k vlastním postřehům, jestli se vlastně vůbec je k čemu uchýlit. Že vyhrál Žebř, se tam kupříkladu dočtete, i když o sobě rád píše jako o Honzovi Havelkovi, což jak každý přítel počasí ví, je slovutný meteorolog. Teprve až za ním se umístnily kněžny sporáků a trub. Co kněžny… Královny! Carevny!!! Upřímně řečeno, když jsem ochutnal asi čtvrtou galantinu, zapomněl jsem, jak chutnaly ty předchozí. Tak jsem se ocitl v jakémsi bludném kruhu, ze kterého jsem se nemohl vymotat, ačkoliv dávno hrozilo prasknutí, dokud jsem se neodebral hlasovat.

Další pozoruhodností bylo, že naše folkrockové duo doplnil místo Bohouše Áda, což bylo umění jistojistě jen ku prospěchu. Do uší bijící bylo, že jsme nemuseli, kromě sebe, nikoho přeřvávat. Baby totiž seděly u vedlejšího stolu, takže kvanty decibelů, do té doby slýchanými pouze od trashmetalově rychlých a drsně tvrdých galantina03kapel, oblažovaly samy sebe a ty, jež zavítaly k našemu stolu, toliko libě pěly. Prý došlo i na tance. Ti naši chlapci jsou prostě nezmarové. Naše umělecké štěstí však vzalo v průběhu večera dost krutě za své. Pičutelce (pro neznalé přeložím – paní učitelce – tak dnešní omladina nahradila naší „soušku“) Konopové se zdálo u našeho stolu přílišné ticho, z čehož patrně vyvodila, že se dostatečně nebavíme a to se rozhodla co nejrychleji napravit, takže za chvíli přeřvala nejen trio tyranizující své strunné nástroje a hlasivky, ale záhy i veškeré osazenstvo stolu, stůl vedle a v několika příštích pikosekundách i zdí oddělený výčep.

Díky, pičutelko Konopnice. To nedokáže ani na mol opilý (total beschweren) německý zájezd. Ne nadarmo se říká, že za Bahňákem začíná Asie.

V každém případě "žrací akce" získaly již dávno věhlas a oblibu u veškerého obyvatelstva, předpolního i zápolního - pro Asiaty přespolního. (pokud se podaří v okolí někomu vůbec nějaký pozemek, připomínající pole najít). Takže se všichni těšíme na další a již jsem v kuloárech (občas sedím u babského stolu) zaslechl něco o paštikách.

Našim jazýčkům mnoho čest...

Zpět na Hlincovské rozhledy

home