ROCKOVÁ PUMPA NEZAHYNULA

neděle, 24. 06. 2012 15:03 - Autor: Zack

První diváciPůvodně jsem ten článek nazval "Čkyně neumřela...", pak na to chvíli koukám a začalo mi docházet, že to je kapku obrovský nesmysl. Obec může vymřít, zaniknout, může být srovnána se zemí, ale to se nestalo. Nakonec kde by pak stavěl vlak ze Strakonic do Vimperku? Rocková pumpa - to je něco jiného. Její svíce života před rokem sotva blikala, ale přece jenom se znovu rozhořela. Letos sice ne se zahraniční superstar, ale přece - jako revivalový fesťáček tuzemských rumů kapel: Judas Priest, Deep Purple a Ozzy Osbourne (and his paranoid melodyboys - to je poznámka zralá na zdravou sebekritiku...). Akce se ani neodehrávala tradičně u benzínky, nýbrž v areálu velkostatku zámečku ve Lčovicích. Nebyla to špatná volba, i když se na areálu těžce podepsalo čtyřicetileté budování lepších zítřků v čele s IQ nabitou revoluční marxisticko - leninskou stranou.

Moji kamarádi Mlíko a Píst mají mimořádné štěstí, že mají za kamaráda plašana. Jen tak se jim mohlo povést dorazit do Lčovic, co by první diváci. Chvíli to vypadalo, že budeme také jediní. Brzy se však začali trousit další umění lační fanoušci rocku a zprvu, místo aby se rvali do kotle, dokud je ještě místo, se vrhali na stánky s občerstvením, jež jsou neodmyslitelnou součástí pořádné kulturní akce. Popravdě řečeno, mělo nás být víc, nejméně o dva, ale Ječmen se asi zase vož... se asi zdržel na sympóziu. Nejsem zrovna specialista na odhad počtu diváků, ale nakonec jich mohlo být tak 400, možná i 300. I když popravdě řečeno, když se koncert chýlil k závěru, připadalo mi jich víc, ale, co vím zcela určitě, na Nazaretech jich bylo víc.

První naběhli na pódium Judas Priest. Byla to pětice mladíků z Brna a tohle bylo jejich první vystoupení. Vůbec nehráli špatně a zpěvák si zasloužil (na rozdíl od jiných zpěváků, nebo zpěváka toho večera) jedničku s hvězdičkou. Kluci hráli asi hodinu a soudím, kdyby hráli ještě jednu, že už by si zpěvák neřekl ani o pivo, tak se do toho opíral. Tady nemůžu jinak, než napsat, že zvukař (a toho večera to nebylo naposled) by zasloužil do dršky. Z mě naprosto nepochopitelných příčin klukům stáhnul kytary, takže jim to dost a toho slova se nebojím - ZKURVIL - metal bez kytar není metal, pane pseudozvukaři. Jidášovi kněží rozdováděli hlouček teenagerů - ke kterým se dali počítat - nejstaršímu mohlo být tak dvacet - a ti si vynutili i přídavek. Myslím, že kluci mají všechno ještě před sebou a vzhledem k mládí, nespornému talentu a nadšení mohou být za pár let stars večera.

Tvrdit o následující kapele, vydávající se pro změnu za Deep Purple, že naběhla na pódium, by bylo víc než přehnané. U někoho by se dalo skoro říci, že se přikutálel. (Nikoho jsem nejmenoval(!) - taky už nevážím pětasedmdesát kilo, jako, byť většinu svého života, v dávných dobách.)

U této kapely bych se měl spíš asi držet jejího názvu Beer Band, protože o nějakém revivalu Párplů se dá mluvit dost obtížně ve srovnání s ostatními vystupujícími kapelami, které se snažili kromě přehrání největších pecek skupiny i o sound a napodobování vizuální složky ať vážně, nebo až na hraně parodie - Ozzyho netopýr. Návštěvníci Rockové pumpy na klasický rock slyší a tak se kotel před kapelou začal více zalidňovat a reagoval nadšeně na každou další pecku. Je to můj soukromý názor, ale ten přídavek "Child in time" možná měli s ohledem na zpěváka vynechat, ačkoliv jsem měl pocit, že právě ten se do toho naopak hrne. Vibrato zpěvákovo hlasu mi dost vadilo. Neustále mi na mysli tanula jedna myšlenka: "Dušan Grůň po dvanáctým pivě." a děsil jsem se okamžiku, kdy zazní: "Otvárajte kasíno, dostal som chuť na víno..." Pak jsem si vzpomněl ještě na historku z mládí, když náš kapelník peskoval Ječmena: "Zpíváš jako nějakej Pfleger z Vyhlídek. To nikoho nezajímá!" (Pro ty, co to neví, tak Ječmen se jmenuje Pfleger a bydlí na Vyhlídkách a jinak zpíval fakt dobře i ACDC. - Já jsem se mu poškleboval, ale jen do chvíle, než jsem se s týchž úst dozvěděl, že mám nástupy tak včasný, že dřív dorazí vlak do Kájova - a že to byla doba.) Hammondky na Párply nestačí, i když se na ně hraje dobře a Beer Band by mohl změnit repertoár - jen ke svému prospěchu. Ono "Otvárajtě kasíno..." ...no já nevím, co je na tom špatného? (Asi ta písnička) Trochu jsem se zakecal. Dost se mi líbila Pístova hláška, že ten kytarista na to přes to břicho hraje jak na havajskou kytaru. Ale jinak kytarista byl docela "dobrej kousek." Však i jemu se zvukař pomstil a basák tam byl asi jen do počtu, že, pane zvukaři!? Po Beer Bandu už diváci kotel opouštěli nejvýš kvůli životním potřebám - pro pivo, štamprličku, nebo na záchod.

Revival Ozzyho Osbourna neměl chybu. Ozzy (nejen že mu byl podobný) měl Ozzyho přečteného do posledního gesta včetně zakousnutí do netopýra, i když byl gumový (ten netopýr). Asi doma pustil video a nacvičoval to před zrcadlem, jako Hitler projevy. (Zacku, Zacku, to teda bylo přirovnání...) Kapelu si Ozzy poskládal kvalitně, jen co je pravda. Zvukař dělal co mohl, aby jim to také dokurvil, ale to už bylo jedno i mě. Show, které se před námi odehrávalo bylo neuvěřitelné. Bravo Ozzy!

Nakonec se zvukař už zmohl jen na permanentní zpětnou vazbu, ale velký úspěch už neměl nárok sklidit , narozdíl od všech třech revivalů.

Hlavní také je to, co jsem napsal na začátku, že Rocková pumpa žije dál a už se těším na příští. Kdo pak nám zahudá? Počkáme si. Prý to bylo pod Kabátí důstojnost. Ještě, že to nebylo pod důstojnost Nazareth, Slade, Sweet, Smokie, Katapultu, Turba, Strahova, Parkánu a teď i Deep Purple, Judas Priest a Ozzyho Osbourna. (Takhle to vypadá dobře, že jo?).

Kdybych někdy měl pocit, že život ztratil smysl a je třeba ho rázně ukončit, půjdu tam dělat zvukaře - i když tenhle to přežil. No tak nevím...

Velké díky Ivanovi Müllerovi, všem pořadatelům a kioskářům. I účinkujícím - kluci, Brňáci, už neplačte. Bylo hůř a lidi si chválili.

Související odkazy: GALERIE: Čkyně - Lčovice 2012

Zpět na Hlincovské rozhledy

home